Śnieg na chodnikach

Drukuj
PDF

foto68Straż Miejska w Skierniewicach przypomina właścicielom i użytkownikom nieruchomości o obowiązku utrzymania czystości i porządku na chodnikach położonych wzdłuż ich nieruchomości.


Obowiązki te wynikają z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz uchwały Rady Miasta Skierniewice. Właściciele, użytkownicy oraz osoby posiadające nieruchomość w zarządzie, a także inne podmioty władające nieruchomościami zobowiązani są do utrzymania czystości i porządku na chodnikach położonych wzdłuż nieruchomości. Do obowiązków tych należy oczyszczanie chodników ze śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń.
Usunięty śnieg oraz lód mogą być pryzmowane przy krawędzi chodnika lub na pasie zieleni przyulicznej, w sposób nie utrudniający ruchu pieszym i drogowym. Zabronione jest zgarnianie zanieczyszczeń, błota, śniegu i lodu z chodnika na jezdnię! Śliskość chodników powinna być likwidowana poprzez posypywanie chodników materiałami szorstkimi np.: piaskiem, bez stosowania środków chemicznych.

Wobec osób nie wywiązujących się z nałożonych obowiązków strażnicy miejscy mogą nałożyć mandat karny (100 zł mandatu za nieoczyszczenie chodnika ze śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń, a za nieusunięcie zwisających z parapetów lub gzymsów budynku sopli lodowych - nawet 500 złotych) lub sporządzić wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego.

Jeżeli właściciel lub zarządca nieruchomości niedopełnił swoich obowiązków wynikających z w/w przepisów, i w wyniku tego doszło do wypadku, może spodziewać się roszczeń odszkodowawczych.

Zarządca jest odpowiedzialny nie tylko za uszkodzenie ciała poszkodowanego, ale także za wynikłe szkody majątkowe. Zatem, gdyby w wyniku upadku został uszkodzony także laptop poszkodowanego, może się on domagać zrekompensowania mu tej straty. Co więcej, jeśli udowodni, że przez wypadek utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy, zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki na przyszłość, może żądać od odpowiedzialnego renty.

Poza odszkodowaniem od zarządcy, który nie dopełnił swojego obowiązku, poszkodowany może się też domagać zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. W tym celu musi udowodnić, że w wyniku wypadku, ucierpiał w poważny sposób (np. zaczął mu dolegać strach przed otwartą przestrzenią, depresja lub nadmierna nerwowość), wskazując na związek przyczynowy między wypadkiem a krzywdą.

Uprawnienia strażników

Uprawnienia Strażnik wykonując zadania ma prawo do:udzielania pouczeń, legitymowania ... WIĘCEJ ...

Kierownictwo

KOMENDANTKomendant - Artur GłuszczDo zadań Komendanta Straży należy planowanie ... WIĘCEJ...

Akty Prawne

aktyprawnePodstawowe akty prawne regulujące działalność straży miejskich... WIĘCEJ...

Informacje podstawowe

InfoStraż Miejska w Skierniewicach pracuje codziennie w godzina 7:00 do 23:00... WIĘCEJ ...