Ważniejsze wydarzenia w okresie od 30 lipca do 5 sierpnia 2017 r.

Drukuj
PDF

W analizowanym okresie, strażnicy podjęli 347 różnego rodzaju interwencji i działań związanych z zapewnieniem ładu i porządku na terenie naszego miasta, z czego:

wszystkich interwencji podjęto – 103,

skontrolowano budynki użyteczności publicznej – 242 (razy),

kontrola nieruchomości, która zakończyła się sporządzeniem protokółu – 0,

przyjęto zgłoszeń od mieszkańców – 44 w tym dotyczących:

 • zakłócania porządku publicznego i spokoju - 10,
 • zagrożeń w ruchu drogowym – 14,
 • ochrony środowiska i gospodarki odpadami – 7,
 • zagrożeń życia i zdrowia – 1,
 • zagrożeń pożarowych (katastrof) – 0,
 • awarie techniczne – 7,
 • dzikie zwierzęta (bezpańskie psy i inne) – 7.

Interwencje własne – 59,

udzielono pouczeń (środki oddziaływania wychowawczego) – 39,

ukarano mandatami karnymi sprawców wykroczeń – 4/350 zł.,

skierowano spraw do sądu – 0,

patrole wspólne z policją – 2 (patrol na targowisku miejskim),

zabezpieczenia (otwieranie urzędu miasta, posterunki stałe w urzędzie miasta i urzędzie stanu cywilnego, kontrola miejsc zagrożonych według Krajowej Mapy Zagrożeń przygotowanej przez Komendę Miejską Policji w Skierniewicach (działania cykliczne), asysta Prezydentowi Miasta podczas składania kwiatów, kontrola zajęcia pasa drogowego, zabezpieczenie konwentu SkierCon, kontrola dodatkowa ładu i porządku nad zalewem Zadębie (piątek-niedziela pomiędzy godzinami 2300 - 200, znakowanie rowerów, pomoc w uruchomieniu pojazdu)–52,

konwój dokumentów, wartości pieniężnych, asysty urzędnikom – 4,

wystawionych wezwań dot. popełnionych wykroczeń – 24,

interwencje z monitoringu/fotopułapki – 0,

przekazano spraw do jednostek współdziałających w zakresie funkcjonowania infrastruktury miejskiej (uszkodzone znaki drogowe; awarie oświetlenia ulicznego, zanieczyszczone chodniki i jezdnie; inne) – 12.

Wybrane interwencje w analizowanym okresie:

Niedziela 30 lipca:

 1. Godzina 1200 strażnicy otrzymują zgłoszenie z ul. Feliksów, że kierujący samochodem osobowym potracił sarnę. Zgłaszający informuje strażników, że sarna ma połamane nogi, dlatego tez strażnicy natychmiast powiadomili lekarza weterynarii o konieczności podjęcia działań związanych z chorym zwierzęciem. Niestety po przybyciu na miejsce strażnicy zastali jedynie kierowcę biorącego udział w kolizji z sarną, natomiast dzikie zwierze oddaliło się w pobliskie zarośla i pola. Strażnicy sprawdzili miejsca, gdzie sarna mogła się przedostać lecz nie udało im się znaleźć rannej dzikiej zwierzyny.
 2. Około godziny 1600 strażnicy zostali powiadomieni przez PSP o pożarze drewna na schronisku dla zwierząt przy ul. Pamiętnej. Po zakończeniu akcji gaśniczej przejęli od strażaków miejsce zdarzenia, co jest zgodne z przyjętymi procedurami, a następnie powiadomiono kierownictwo ZUM o całym zdarzeniu. Po przybyciu na miejsce pracowników ZUM strażnicy przekazali im teren do dozorowania, a sami powrócili do patrolowania miasta.

Poniedziałek 31 lipca:

 1. Godzina 1005 dyżurny SM odbiera zgłoszenie o psie, który atakuje ludzi przy sklepie spożywczym od ul. Zadębie. Strażnicy po przybyciu na miejsce i skontrolowaniu całego rejonu nie napotkali opisywanego psa przez osobę zgłaszającą.
 2. Godzina 1940 zgłoszenie z ul. Strykowskiej o leżącym przy sklepie RTV młodym człowieku, który najprawdopodobniej nie jest pod wpływem alkoholu. Zgłaszający ponadto informuje, że obok tego mężczyzny leży rower. Dyżurny SM poprosił zgłaszającego o pozostanie przy leżącym mężczyźnie do czasu przybycia patrolu. Patrol SM po przybyciu na miejsce zastał młodego mężczyznę, który stał i oglądał rower. Po rozmowie z nim ustalono, że mężczyzna ten najprawdopodobniej przewrócił się na rowerze. Strażnicy zapytali się czy nie potrzebuje pomocy medycznej, na co mężczyzna odmówił jakiejkolwiek pomocy i o własnych siłach opuścił miejsce zdarzenia.

Wtorek 1 sierpnia:

 1. Godzina 1100 strażnicy otrzymują zgłoszenie o wylewaniu ścieków przez lokatorów posesji należącej do zasobów ZGM na działkę prywatną. Strażnicy po przybyciu na miejsce nie potwierdzili śladów jakoby wskazywały na zanieczyszczenie wskazanej działki ściekami, jak również ustalili, że podejrzewana posesja z której lokatorzy wylewają ścieki podłączona jest do Miejskiej kanalizacji.
 2. Godzina 1845 jeden z pasażerów komunikacji Miejskiej zgłosił strażnikom, że na przystanku przy ul. Mszczonowskiej śpi mężczyzna, który najprawdopodobniej jest pod wpływem alkoholu. Strażnicy po przybyciu na miejsce zastali opisywanego mężczyznę, który oświadczył, że nie potrzebuje od strażników pomocy. Strażnicy obserwowali mężczyznę, który po kilku minutach udał się w kierunku miejsca zamieszkania.Śpiący na przystanku

Środa 2 sierpnia:

 1. Godzina 1100 interwencja na ul. Prymasowskiej, gdzie na przystanku śpi nietrzeźwy mężczyzna. Mężczyzna został przewieziony do miejsca zamieszkania na ul. Poniatowskiego – odmówił pomocy medycznej.
 2. Godzina 1340 strażnicy zostali poproszeni przez mężczyznę o interwencję na działce przy ul. Floriana, która według niego nie jest posprzątana. Po przybyciu na miejsce strażnicy dowiedzieli się, że zgłaszającym jest mąż właścicielki części działki należącej do jego żony, która została wskazana strażnikom, jako zanieczyszczona. Podczas rozmowy ze stronami stwierdzono konflikt małżeński, który jest podłożem przedmiotowego zgłoszenia. Dlatego odstąpiono od dalszych czynności.
 3. Godzina 2110 ochrona parku miejskiego zwróciła się o pomoc w kontrolowaniu terenu parku w godzinach wieczornych, kiedy to gromadzi się tam młodzież, która dopuszcza się dewastacji urządzeń do zabawy dzieci.

Czwartek 3 sierpnia:

 1. Godzina 815 zgłoszenie mieszkanki ul. Gałczyńskiego o spalaniu śmieci na terenie jednej z firm przy ul. Mszczonowskiej. Strażnicy po przybyciu pod wskazany adres zastali pracowników tej firmy, którzy spalali kable. Sprawca tego wykroczenia został ukarany mandatem karnym w wysokości 100 zł.Spalanie śmieci
 2. Od godziny 1620 do godziny 1800 ponad 20 kierowców zostało przyłapanych na łamaniu przepisów ruchu drogowego na płycie rynku. Jeden z kierowców 21-letni mieszkaniec Gminy Skierniewice został ukarany mandatem karnym w wysokości 100 zł. za parkowanie w miejscu innym niż wyznaczone.

Piątek 4 sierpnia:

 1. Godzina 1310 jeden z patroli SM zgłosił dyżurnemu wyrwy w chodniku przy ul. Rawskiej. Miejsce niebezpieczne zostało zabezpieczone przez strażników oraz awaria ta została przekazana do odpowiedniego wydziału UM.
 2. Godzina 2100 kolejna awaria w infrastrukturze drogowej, tym razem na ul. Konarskiego doszło do zapadnięcia studzienki burzowej. Również ta awaria została przekazana do odpowiednich służb miejskich.

Sobota 5 sierpnia:

 1. Godzina 715 strażnicy interweniują na ul. Kopernika, gdzie w upojeniu alkoholowym leżał 34-letni mieszkaniec Dąbrowic gm. Maków. Mężczyzna ten został obudzony przez strażników, a po wytrzeźwieniu ukarany mandatem karnym w wysokości 100 zł.Nieobyczajny 5 sierpnia
 2. Godzina 2030 w rejonie ul. Podrzecznej zostało ujętych trzech mężczyzn spożywających piwo w miejscu zabronionym – wszyscy zostali pouczeni przez strażników.
 3. Po 30 minutach w parku miejskim ujęty zostaje kolejny smakosz picia piwa w miejscu zabronionym – również mężczyzna ten został pouczony przez strażników.

To tylko wybrane interwencję, które wskazują na zakres wykonywanych czynności każdego dnia przez strażników miejskich na terenie Skierniewic.

Uprawnienia strażników

Uprawnienia Strażnik wykonując zadania ma prawo do:udzielania pouczeń, legitymowania ... WIĘCEJ ...

Kierownictwo

KOMENDANTKomendant - Artur GłuszczDo zadań Komendanta Straży należy planowanie ... WIĘCEJ...

Akty Prawne

aktyprawnePodstawowe akty prawne regulujące działalność straży miejskich... WIĘCEJ...

Informacje podstawowe

InfoStraż Miejska w Skierniewicach pracuje codziennie w godzina 7:00 do 23:00... WIĘCEJ ...