Ważniejsze wydarzenia w okresie od 17 do 23 września 2017 r.

Drukuj
PDF

W analizowanym okresie, strażnicy podjęli 365 różnego rodzaju interwencji i działań związanych z zapewnieniem ładu i porządku na terenie naszego miasta, z czego:

wszystkich interwencji podjęto – 119,

skontrolowano budynki użyteczności publicznej – 242 (razy),

kontrola nieruchomości, która zakończyła się sporządzeniem protokółu – 0,

przyjęto zgłoszeń od mieszkańców – 69 w tym dotyczących:

 • zakłócania porządku publicznego i spokoju - 13,
 • zagrożeń w ruchu drogowym – 36,
 • ochrony środowiska i gospodarki odpadami – 4,
 • zagrożeń życia i zdrowia – 7,
 • zagrożeń pożarowych (katastrof) – 1,
 • awarie techniczne – 5,
 • dzikie zwierzęta (bezpańskie psy i inne) – 3.

Interwencje własne – 50,

udzielono pouczeń (środki oddziaływania wychowawczego) – 32,

ukarano mandatami karnymi sprawców wykroczeń – 4/300 zł.,

skierowano spraw do sądu – 2,

patrole wspólne z policją – 4 (patrole na targowisku, patrole międzyszkolne),

zabezpieczenia (otwieranie urzędu miasta, posterunki stałe w urzędzie miasta i urzędzie stanu cywilnego, zabezpieczenie 40-stego Skierniewickiego Święta Kwiatów Owoców i Warzyw, asysta podczas składania kwiatów przez przedstawicieli miasta, kontrola miejsc zagrożonych według Krajowej Mapy Zagrożeń przygotowanej przez Komendę Miejską Policji w Skierniewicach (działania cykliczne), zabezpieczenie przejść dla pieszych, odbiór terenu po działaniach ratowniczych PSP, zabezpieczenie rajdu rowerowego, znakowanie rowerów, pomoc w uruchomieniu pojazdu, kontrola zajęcia pasa drogowego, pomoc w uruchomieniu pojazdu) – 59,

konwój dokumentów, wartości pieniężnych, asysty urzędnikom – 3,

wystawionych wezwań dot. popełnionych wykroczeń – 3,

interwencje z monitoringu/fotopułapki – 0,

przekazano spraw do jednostek współdziałających w zakresie funkcjonowania infrastruktury miejskiej (uszkodzone znaki drogowe; awarie oświetlenia ulicznego, zanieczyszczone chodniki i jezdnie; inne) – 15.

Wybrane interwencje w analizowanym okresie:

Niedziela 17 września:

 1. Godzina 1000 zgłoszenie o mężczyźnie, który znajduje się na płycie rynku i według zgłaszającego dostał padaczki alkoholowej. Strażnicy po przybyciu na miejsce rozpoznali znanego im już z wcześniejszych interwencji mężczyznę, a następnie na miejsce został wezwany Zespół Ratownictwa Medycznego. Ratownicy po przebadaniu mężczyzny ocenili, że nie ma konieczności hospitalizacji i odmówili strażnikom zabrania owego mężczyzny. Po odjechaniu ratowników mężczyzna ten dostał ponownego ataku padaczki. W związku barkiem pomocy od ratowników, strażnicy podjęli decyzję o odwiezieniu mężczyzny na SOR w Szpitalu Wojewódzkim w Skierniewicach, gdzie w porozumieniu z lekarzem dyżurnym bezdomny mężczyzna pozostał na obserwacji w szpitalu.
 2. Godzina 1610 kolejne zgłoszenie o człowieku, który potrzebuje pomocy. Tym razem informacja dotyczy mężczyzny, który będąc pod wpływem alkoholu upadł na ziemię w rejonie ul. Rybickiego czym rozciął sobie łuk brwiowy. Strażnicy na miejsce wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego, który tego mężczyznę zabrał do pobliskiego szpitala.

Poniedziałek 18 września:

 1. Godzina 750 jeden z mieszkańców ul. Pomologicznej skarży się na swojego sąsiada, który pali papierosy na klatce schodowej, a dym papierosowy przedostaje się do jego mieszkania, czym szkodzi jego małym dzieciom. Zgłaszający rozmawiał ze Spółdzielnią Mieszkaniową, której przedstawiciele zbagatelizowali jego zgłoszenie odsyłając go do Straży Miejskiej, czym wprowadzili tego mężczyznę w błąd. Strażnicy podjęli kilka prób skontaktowania się z palaczem, celem poinformowania go, że dym papierosowy szkodzi innym lokatorom. Niestety nie udało się zastać tego pana, dlatego patrol z rejonu podejmował będzie kolejne próby zażegnania tego konfliktu.
 2. Godzina 1420 interwencja na skwerku przy ulicy Al. Niepodległości/Kopernika, gdzie leży najprawdopodobniej pijany mężczyzna. Strażnicy po przybyciu na miejsce obudzili mężczyznę, który po obudzeniu już wytrzeźwiał, nie oczekując żadnej pomocy oddalił się z miejsca zdarzenia.

Wtorek 19 września:

 1. Godzina 830 interwencja na ul. Mickiewicza, gdzie wyjeżdżające samochody z pobliskiej budowy zaśmiecają chodnik i ulicę. Pouczono kierownika budowy o częstszym sprzątaniu terenu.
 2. Godzina 1430 przed jednym z bloków przy ul. Cichej siedział mężczyzna, który nie wie gdzie się znajduje i nie pamięta gdzie mieszka. Strażnicy po przybyciu na miejsce ustalili miejsce zamieszkania mężczyzny, a następnie odwieźli go do domu i oddali pod opiekę synowej.
 3. Godzina 1930 patrol SM zamyka obiekty należące do Urzędu Miasta przy ul. Senatorskiej i Rynek.

Środa 20 września:

 1. Godzina 1100 zgłoszenie o przerostach roślinnych w rejonie ul. Północnej. Teren należący do Miasta dlatego też sprawa została przekazana do odpowiedniego Wydziału odpowiedzialnego za utrzymanie tych terenów.
 2. Godzina 1700 zgłoszenie o spalaniu odpadów w jednym z domów przy ul. Kozietulskiego (pomiędzy stacją benzynową a cmentarzem). Strażnicy skontrolowali wskazany rejon jednak nie zauważyli żadnego dymu we wskazanym obszarze.

Czwartek 21 września:

 1. Godzina 920 zgłoszenie o zaparkowanym samochodzie przed bramą wyjazdową z garażu Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Floriana. Sprawca został pouczony i odjechał z miejsca zdarzenia.
 2. Godzina 1915 zgłoszenie o zanieczyszczonej zatoce parkingowej przy ul. Waryńskiego. Strażnicy po przybyciu na miejsce stwierdzili przepełniony kosz uliczny, który był powodem zanieczyszczenia wskazanego terenu. Sprawa ta został telefonicznie przekazana do kierownika ZUM, który oświadczył, że zajmą się tym problemem najwcześniej w zbliżającą się sobotę.

Piątek 22 września:

 1. Godzina 1120 zgłoszenie o zakłócaniu spokoju przez siedzącą nietrzeźwą kobietę przed blokiem przy ul. Zawadzkiego. Po przybyciu strażników kobiety już nie było, strażnicy otrzymali informację od zgłaszającej osoby, że kobieta ta oddaliła się z miejsca zdarzenia. Strażnicy skontrolowali rejon osiedla, ale opisywanej kobiety nie odnaleźli.
 2. Godzina 1610 kierowca, który parkował swój samochód przy ul. Konstytucji 3-go Maja, zgłosił strażnikom, że pod maską jego samochodu siedzi uwięziony kot, którego nie może wypędzić. Strażnicy po przybyciu na miejsce wspólnie z właścicielem samochodu kota uwolnili.
 3. Godzina 1920 strażnicy zatrzymują rowerzystkę, która ul. Nowobielańską poruszała się rowerem bez wymaganego oświetlenia – kobieta została pouczona przez strażników.

Sobota 23 września:

 1. Godzina 1030 strażnicy otrzymują zgłoszenie o zablokowanym wejściu do publicznej toalety przy ul. Rynek. Strażnicy po przybyciu na miejsce nie potwierdzili zgłoszenia, toaleta sprawna.
 2. Godzina 1700 zgłoszenie o podejrzeniu spalania odpadów w piecu jednej z posesji przy ul. Nowobielańskiej. Strażnicy ustalili jedną z posesji przy tej ulicy i w wyniku kontroli nie potwierdzili podejrzeń osoby zgłaszającej. W piecu był spalany eko-groszek a zadymienie może być spowodowane zimnym kominem.
 3. Godzina 1850 strażnicy stwierdzili awarię jednej z lamp ulicznych przy ul. Zadębie. W związku z tym, że zachodziło uzasadnione podejrzenie, że awaria ta może być niebezpieczna dla ludzi, zabezpieczono taśmą rejon tej latarni, jednocześnie informują konserwatora o tejże awarii.

To tylko wybrane interwencję, które wskazują na zakres wykonywanych czynności każdego dnia przez strażników miejskich na terenie Skierniewic.

Uprawnienia strażników

Uprawnienia Strażnik wykonując zadania ma prawo do:udzielania pouczeń, legitymowania ... WIĘCEJ ...

Kierownictwo

KOMENDANTKomendant - Artur GłuszczDo zadań Komendanta Straży należy planowanie ... WIĘCEJ...

Akty Prawne

aktyprawnePodstawowe akty prawne regulujące działalność straży miejskich... WIĘCEJ...

Informacje podstawowe

InfoStraż Miejska w Skierniewicach pracuje codziennie w godzina 7:00 do 23:00... WIĘCEJ ...