Ważniejsze wydarzenia w okresie od 24 do 30 grudnia 2017 r.

Drukuj
PDF

W analizowanym okresie, strażnicy podjęli 340 różnego rodzaju interwencji i działań związanych z zapewnieniem ładu i porządku na terenie naszego miasta, z czego:

wszystkich interwencji podjęto – 72,

skontrolowano budynki użyteczności publicznej – 266 (razy),

kontrola nieruchomości, która zakończyła się sporządzeniem protokółu – 1,

przyjęto zgłoszeń od mieszkańców – 39 w tym dotyczących:

 • zakłócania porządku publicznego i spokoju - 3,
 • zagrożeń w ruchu drogowym – 9,
 • ochrony środowiska i gospodarki odpadami – 13,
 • zagrożeń życia i zdrowia – 2,
 • zagrożeń pożarowych (katastrof) – 0,
 • awarie techniczne – 9,
 • dzikie zwierzęta (bezpańskie psy i inne) – 3.

Interwencje własne – 33,

udzielono pouczeń (środki oddziaływania wychowawczego) – 32,

ukarano mandatami karnymi sprawców wykroczeń – 0,

skierowano spraw do sądu – 0,

patrole wspólne z policją – 2 (patrole na targowisku, patrol szkolny),

zabezpieczenia (otwieranie urzędu miasta, posterunki stałe w urzędzie miasta i urzędzie stanu cywilnego, kontrola miejsc zagrożonych według Krajowej Mapy Zagrożeń przygotowanej przez Komendę Miejską Policji w Skierniewicach (działania cykliczne), zabezpieczenie przejść dla pieszych, odebranie terenu po działaniach ratowniczych PSP, kontrola zajęcia pasa drogowego) – 38,

konwój dokumentów, wartości pieniężnych, asysty urzędnikom – 1,

wystawionych wezwań dot. popełnionych wykroczeń – 15,

interwencje z monitoringu/fotopułapki – 0,

przekazano spraw do jednostek współdziałających w zakresie funkcjonowania infrastruktury miejskiej (uszkodzone znaki drogowe; awarie oświetlenia ulicznego, zanieczyszczone chodniki i jezdnie; inne) – 17.

Wybrane interwencje w analizowanym okresie:

Niedziela 24 grudnia:

 1. Godzina 945 dyżurny Państwowej Straży Pożarnej informuje strażników o otrzymaniu informacji o zerwany przewodzie energetycznym przy ulicy Dobrej na wysokości nr 1C. Strażnicy po przybyciu na miejsce potwierdzili zgłoszenie, a następnie po zabezpieczeniu miejsca niebezpiecznego dozorowali teren do czasu usunięcia awarii przez energetykę.
 2. Godzina 1400 zgłoszenie o wystających śrubach z progu zwalniającego przy ul. Prusa 8. Awaria ta została przekazana w dniu 27 grudnia 2017 r. do Wydziału Dróg i Komunikacji w UM.
 3. Pozostałe godziny pracy strażników w dniu Wigilii Bożego Narodzenia nie przyniosły zdarzeń, które by wymagały interwencji strażników.

Poniedziałek 25 grudnia:

 1. Pierwszy dzień świąt rozpoczął się od interwencji o godzinie 950 na ulicy Sucharskiego i 19-go Lutego, gdzie kierowcy parkowali swoje samochody na terenach zielonych, czym niszczyli trawniki osiedlowe. W obu przypadkach interwencje zakończyły się pouczeniami, choć dotkliwość tego czynu w naszym przekonaniu jest duża ponieważ parkując na zieleńcach niszczymy trawę, która upiększa nasze blokowiska i pozwala odpoczywać mieszkańcom pobliskich bloków.
 2. Około godziny 1450 strażnicy otrzymują zgłoszenie o biegającym psie na terenie parku miejskiego bez żadnej opieki. Strażnicy wspólnie z pracownikami ZUM, których wezwano na miejsce, odłowili psa, który został zabrany do schroniska.

Wtorek 26 grudnia:

 1. Drugi dzień świąt to interwencje związane z parkowaniem samochodów na trawnikach, kiedy to o godzinie 1010 w rejonie ulicy Kopernika jeden 27-letnich mieszkańców pobliskiego osiedla zaparkował swój samochód na trawniku. Około godziny 1600 sprawca tego wykroczenia zgłosił się do siedziby SM. Sprawa zakończyła się pouczeniem. Podobnie zakończyła się interwencja podjęta około godziny 2000 przy ul. Sucharskiego, gdzie został zaparkowany na trawniku samochód marki Volvo na numerach zaczynających się literami WE. Sprawcą tego wykroczenia okazał się 38-letni mieszkaniec pobliskiego bloku. Natomiast kierowca audi, który również parkował na trawniku przy ul. Sucharskiego nie zgłosił się do dnia dzisiejszego na wezwanie strażników, dlatego też najprawdopodobniej sprawę rozstrzygnie sąd w Skierniewicach.

Środa 27 grudnia:

 1. Godzina 900 jeden z patroli zauważył zanieczyszczoną działkę przy ul. Buczka. Jak się później okazała działka ta należy do Miasta, dlatego też sprawa uprzątnięcia działki została przekazana do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Skierniewice.
 2. Godzina 1630 jeden z mieszkańców zgłosił dyżurnemu SM, że na jednej z posesji przy ul. Nowobielańskiej notorycznie dochodzi do spalania odpadów w piecu, o czym może świadczyć podejrzanie wyglądający dym wydobywający się z komina podejrzewanej posesji, jak również podejrzany zapach dymu. Sprawa trafiła do patrolu z tego rejonu, który w najbliższych dniach będzie kontrolował tę posesję z 00czego zostanie sporządzony odpowiedni protokół potwierdzający przeprowadzone czynności.

Czwartek 28 grudnia:

 1. Godzina 830 strażnicy podejmują działania związane z ustaleniem właściciela pojazdu, który zaparkowany jest na parkingu przy ulicy Czerwonej, a jego stan wskazuje, że od dłuższego czasu jest nieużywany. Numery rejestracyjne wskazują, że jest zarejestrowany w powiecie pruszkowskim, a dzięki pomocy funkcjonariuszy Policji ustalono, że właścicielem pojazdu może być mieszkaniec miejscowości Urzut, ul. Bielańska powiat pruszkowski. Dalsze czynności w toku.
 2. Godzina 1515 jeden z mieszkańców bloku Mszczonowska 43B, skarży się, że w jednym z pobliskich lokali mieszkalnych przeraźliwie wyje pies. Strażnicy wspólnie ze zgłaszającym podeszli pod drzwi mieszkania, gdzie wył pies, lecz nikogo nie zastali w mieszkaniu. Jeszcze kilkukrotnie próbowano spotkać się z właścicielką psa, lecz nikt nie otwierał mieszkania. Dzięki przeprowadzonemu wywiadowi z sąsiadami, strażnicy dowiedzieli się, że właścicielka psa jest bliską kuzynką jednych z przedsiębiorców naszego miasta, którzy mają swój zakład w centrum miasta. Strażnicy dzięki informacji zawartej na reklamie zakładu skontaktowali się z jednym z kuzynów właścicielki, którzy poinformowali strażników, że kuzynka przebywa do 2300 w pracy, ale jednocześnie zobowiązali się ją powiadomić o problemie. Następnego dnia strażnicy zostali poinformowani, że pies został oddany przez właścicielkę do schroniska.

Piątek 29 grudnia:

 1. Godzina 1125 interwencja przy Rejonowym Urzędzie Pracy w Skierniewicach, gdzie dochodzi do notorycznego naruszenia przepisów ograniczających parkowanie w tym rejonie. Tym razem do znaku zakaz zatrzymywania się niestosował się 68-letni mieszkaniec gminy Bolimów, który za to wykroczenie został pouczony przez strażników.
 2. Godzina 1745 strażnicy otrzymują zgłoszenie, że na klatce jednego z bloków przy ul. Mszczonowskiej mężczyzna spożywa alkohol. Po przybyciu na miejsce strażnicy zastali im znanego 40-latka (ostatnie zameldowanie Łódź), który jest bez stałego miejsca zameldowania, a już blisko od 2 lat przebywa na terenie Skierniewic, gdzie ma swojego małoletniego syna, ale w związku z tym, że nadużywa alkoholu matka jego dziecka wypędziła go z domu. Mężczyzna ten po rozmowie ze strażnikami udał się w kierunku dworca PKP oświadczając, że udaje się do swojej matki, która mieszaka w Łodzi.

Sobota 30 grudnia:

 1. Godzina 830 zgłoszenie o dużym zadymieniu w rejonie jednej z kamienic w rejonie rynku głównego. Strażnicy ustalili właściciela nieruchomości, z której komina wydobywał się intensywny dym. Skontrolowano czym jest palone w piecu węglowym i nie stwierdzono żadnych uwag, a powodem dużego zadymienia mogło być to, że piec podczas rozpalania używa dmuchawy.
 2. Godzina 1315 zgłoszenie o porzuconym samochodzie w Rejonie ul. Bohaterów Westerplatte. Strażnicy po przybyciu na miejsce potwierdzili zgłoszenie, gdzie zastali zamknięty samochód marki opel, w którym było uchylone okno, a w samochodzie leżały butelki po alkoholu. W obecności funkcjonariuszy policji strażnicy ustalili, że samochód nie jest poszukiwany. Sprawa w realizacji przez patrol z rejonu.

To tylko niektóre wydarzenia, jakimi zajmowali się Strażnicy w minionym tygodniu.

 

Uprawnienia strażników

Uprawnienia Strażnik wykonując zadania ma prawo do:udzielania pouczeń, legitymowania ... WIĘCEJ ...

Kierownictwo

KOMENDANTKomendant - Artur GłuszczDo zadań Komendanta Straży należy planowanie ... WIĘCEJ...

Akty Prawne

aktyprawnePodstawowe akty prawne regulujące działalność straży miejskich... WIĘCEJ...

Informacje podstawowe

InfoStraż Miejska w Skierniewicach pracuje codziennie w godzina 7:00 do 23:00... WIĘCEJ ...