STRAŻNICY MIEJSCY ZE SKIERNIEWIC DOSKONALĄ WIEDZĘ Z KONTROLI RUCHU DROGOWEGO

Drukuj
PDF

DSCN0107Nie można być dobrym w wykonywaniu swoich zawodowych obowiązków bez konieczności ciągłego odnawiania, rozwijania i doskonalenia nabytych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Aktywność poznawcza podejmowana w trakcie kariery zawodowej z myślą o pogłębieniu wiedzy, umiejętności lub kwalifikacji, pozwala na zachowanie między innymi dobrego wizerunku wobec społeczeństwa, które bardzo często jest surowym recenzentem naszych działań.

Dlatego też, do dobrych praktyk należy cykliczne odnawianie wiedzy pozyskanej na szkoleniu podstawowym i szkoleniach specjalistycznych strażników gminnych, jak odbyte zostały w czasie naszej kariery zawodowej. Ważne jest również, by wiedza nabyta w codziennym wykonywaniu obowiązków była zgodna z obowiązującymi przepisami prawa, żeby nie dochodziło do błędów, które są niedopuszczalne ze strony funkcjonariuszy publicznych.


DSCN0111

  DSCN0108





W związku ze zmianami w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 lipca 2008 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego (Dz. U. Nr 132, poz. 841, z późn. zm.), jakie zostały wprowadzone Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 grudnia 2015 r. (Dz. U. z 2015, poz. 2357), jak również na podstawie § 15 ust. 2, 4 i 6 w/w rozporządzenia i w związku z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie wykroczeń, za które strażnicy Straży Gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (Dz. U. z 2003 nr 208, poz. 2026 z póź. zm.), dzięki przychylności Komendanta Miejskiego Policji w Skierniewicach Pana podisnp. Tomasza Jarzyny, w dniu 18.03.2016 r., odbyło się szkolenie okresowe Strażników Miejskich ze Skierniewic w zakresie wykonywania kontroli ruchu drogowego.

Szkolenie przeprowadzili dwaj funkcjonariusz Wydziały Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Skierniewicach tj. z-ca naczelnika w/w wydziału, aspirant sztabowy Robert Zwoliński oraz aspirant Arkadiusz Gajek.


DSCN0110

DSCN0112











Szkolenie miało na celu ugruntowanie wiadomości z zakresu uprawnień Strażników Gminnych w zakresie kontroli ruchu drogowego, ponadto omówieniu zmian, jakie zostały wprowadzone przez ustawodawcę w prawie o ruchu drogowym w minionym okresie. Zagadnienia, jakie zostały poruszone podczas odbytego szkolenia dotyczyły:

  1. Przypomnienie podstawowych aktów prawnych dotyczących ruchu drogowego oraz zakres ich obowiązywania;
  2. Przypomnienie podstawowych pojęć i definicji zawartych ustawie Prawo Ruchu Drogowego, biorąc pod uwagę uprawnienia strażników gminnych;
  3. Omówienie przepisów dotyczących ruchu pieszych;
  4. Omówienie przepisów dotyczących zatrzymania i postoju pojazdów;
  5. Omówienie przepisów dotyczących ruchu rowerów, motorowerów, wózków rowerowych, pojazdów zaprzęgowych oraz motocykli;
  6. Omówienie zasad ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz strefach ruchu;
  7. Podstawowe zasady postępowania podczas wykonywania czynności kontrolnych (podchodzenie do zatrzymanego uczestnika ruchu drogowego, bezpieczeństwo własne oraz uczestnika ruchu drogowego, zachowanie się wobec osób kontrolowanych, praktyczne omówienie zachowania się strażnika podczas zatrzymania ruchu na przejściu dla pieszych – przeprowadzanie dzieci i młodzieży). Sposób podawania sygnałów do zatrzymania pojazdów przez strażników poruszających się pieszo lub oznakowanym pojazdem służbowym;
  8. Omówienie zasad poruszania się i kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi – podstawy prawne, zasady, podstawowe pojęcia i definicje w odniesieniu do strażników gminnych.

Prelegenci zajęcia prowadzili w charakterze warsztatów interdyscyplinarnych pozwalających na udoskonaleniu umiejętności praktycznych biorących udział w zajęciach. Dlatego też bardzo często odwoływano się do przykładów praktycznych, zadawano pytania, które miały na celu rozwiać posiadane wątpliwości. Pytania uczestników szkolenia dotyczyły takich problemów, jak:

  1. Omówienie zbiegu przepisów ustawy, na przykładach uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego przez strażników gminnych;
  2. Interpretacja znaku D-18a – czy znak poziomy jest integralną częścią znaku pionowego P-20;
  3. Omówienie prawa stypizowanego w artykule 96b k.w. – praktyczne omówienie postępowania w przypadku naruszenia tego przepisu.

Na koniec szkolenia, wszyscy biorący udział w zajęciach wyrazili swoje zadowolenia z odbytych zajęć, dlatego w tym miejscu jeszcze raz pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego szkolenia, a są nimi Panowie:

  1. podinsp. Tomasza Jarzyny – Komendant Miejski Policji w Skierniewicach;
  2. podins. Tomasz Rochmiński – Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego;
  3. aspirant sztabowy Robert Zwoliński – z-ca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego;
  4. aspirant Arkadiusz Gajek – funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego.


Uprawnienia strażników

Uprawnienia Strażnik wykonując zadania ma prawo do:udzielania pouczeń, legitymowania ... WIĘCEJ ...

Kierownictwo

KOMENDANTKomendant - Artur GłuszczDo zadań Komendanta Straży należy planowanie ... WIĘCEJ...

Akty Prawne

aktyprawnePodstawowe akty prawne regulujące działalność straży miejskich... WIĘCEJ...

Informacje podstawowe

InfoStraż Miejska w Skierniewicach pracuje codziennie w godzina 7:00 do 23:00... WIĘCEJ ...