Pustułki wróciły do swojego domu….

Drukuj
PDF

Do niecodziennej interwencji strażników miejskich ze Skierniewic doszło w miniony poniedziałek (27.06.2016 r.),

kiedy to około godziny 800 do dyżurnego SM wpłynęło zgłoszenie z ul. Mszczonowskiej o przesiadujących pod jednym z tamtejszych bloków młodych ptakach (według zgłaszającego prawdopodobnie młode Myszołowy), które wypadły z gniazd, jakie znajdują się na dachu bloku. W związku z tym, że niecodziennie strażnicy mają do czynienia z tego typu interwencjami, zwrócono się telefonicznie o pomoc w prawidłowym postępowaniu z młodymi pisklakami do Centrum Pomocy Dzikim Zwierzętom z siedzibą w Gdańsku. Pracownica CPDZ poinformowała strażników, że myszołowy nie gnieżdżą się na dachach budynków, a jedynie na drzewach, natomiast na podstawie zdjęć ptaki znalezione pod blokiem należą do rodziny sokołowatych i są to Pustułki Zwyczajne.

PUSTUŁKI

Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji, strażnicy na miejsce wezwali strażaków z komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Skierniewicach, którzy przy pomocy specjalistycznej drabiny młode Pustułki umieścili w swoim gnieździe.

Pustułka zwyczajna należy do średniej wielkości ptaka drapieżnego z gatunku rodziny sokołowatych.

Pustułka w locie

Pustułki są częściowo osiadłymi ptakami. Wędrówek podejmują się populacje które zamieszkują obszary północne lub osobniki młodociane. Te drapieżne ptaki zazwyczaj latają samotnie, tylko niekiedy przemieszczają się w grupkach po kilka osobników. Nawet wśród miejskiego zgiełku jej obecność daje się poznać po przenikliwym charakterystycznym pisku. Polska nazwa tego ptaka wywodzi się od rosyjskiego słowa "pustoj", co oznacza "głupi". Tak negatywne określenie nadali jej jednak sokolnicy, którzy nie mogli wyszkolić tego gatunku do polowania na ptaki. Pustułka zamieszkuje zazwyczaj zadrzewienia wysokich drzew, głównie sosen, obrzeża rozległych lasów wśród pól oraz łąk, szpalery, w górach zamieszkują okolice skał z porębami leśnymi. Bardzo często pustułka zwyczajna przebywa w okolicach bezleśnych, rolnych oraz terenach zurbanizowanych w centrach dużych miast. Gnieździ się na obrzeżach większych drzewostanów. Unika całkowicie zagospodarowanych pól uprawnych, wydm oraz stepów. Pustułki zwyczajne lubią przesiadywać na przydrożnych słupach np. telegraficznych, liniach energetycznych oraz innych dobrze widocznych obiektach. Drapieżnik ten żeruje zwykle na otwartych przestrzeniach z niską, kępowatą roślinnością, gdzie łatwo o bezbronną zdobycz czyli małe ssaki. Pustułka zwyczajna żyje maksymalnie 15 lat. (źródło: www.drapiezniki.pl)

Jest to kolejny przykład różnorodności i złożoności podejmowanych działań strażników zarówno w zapewnieniu ładu i porządku, jak również niesienia pomocy zwierzętom, co w naszym przekonaniu jest również bardzo ważne jak niesienie pomocy społeczności lokalnej. Wspólna symbioza społeczeństwa ze zwierzętami przynosi same korzyści dlatego też bardzo serdecznie dziękujemy osobie, która zgłosiła nam ten problem, a my jako Straż Miejska mogliśmy problem ten rozwiązać dla naszego wspólnego dobra.

Na koniec zwracamy się do wszystkich o zgłaszanie strażnikom miejskim wszystkich (nawet drobnych) spraw, które mogą Państwa niepokoić, a nasi funkcjonariusze na pewno postarają się podjąć sprawę w celu jej załatwienia.




Uprawnienia strażników

Uprawnienia Strażnik wykonując zadania ma prawo do:udzielania pouczeń, legitymowania ... WIĘCEJ ...

Kierownictwo

KOMENDANTKomendant - Artur GłuszczDo zadań Komendanta Straży należy planowanie ... WIĘCEJ...

Akty Prawne

aktyprawnePodstawowe akty prawne regulujące działalność straży miejskich... WIĘCEJ...

Informacje podstawowe

InfoStraż Miejska w Skierniewicach pracuje codziennie w godzina 7:00 do 23:00... WIĘCEJ ...