Ważniejsze wydarzenia w okresie od 16 do 22 kwietnia 2017 r.

Drukuj
PDF

W analizowanym okresie, strażnicy podjęli 372 różnego rodzaju interwencji i działań związanych z zapewnieniem ładu i porządku na terenie naszego miasta, z czego:

wszystkich interwencji podjęto – 108,

skontrolowano budynki użyteczności publicznej – 260 (razy),

kontrola nieruchomości, która zakończyła się sporządzeniem protokółu – 0,

przyjęto zgłoszeń od mieszkańców – 33 w tym dotyczących:

  • zakłócania porządku publicznego i spokoju - 2,
  • zagrożeń w ruchu drogowym – 15,
  • ochrony środowiska i gospodarki odpadami – 10,
  • zagrożeń życia i zdrowia – 1,
  • zagrożeń pożarowych (katastrof) – 0,
  • awarie techniczne – 4,
  • dzikie zwierzęta (bezpańskie psy i inne) – 3.

Interwencje własne – 75,

udzielono pouczeń (środki oddziaływania wychowawczego) – 37,

ukarano mandatami karnymi sprawców wykroczeń – 6/350 zł.,

skierowano spraw do sądu – 0,

patrole wspólne z policją – 2 (patrol na targowisku miejskim, patrol szkolny),

zabezpieczenia (otwieranie urzędu miasta, posterunki stałe w urzędzie miasta i urzędzie stanu cywilnego, kontrola miejsc zagrożonych według Krajowej Mapy Zagrożeń przygotowanej przez Komendę Miejską Policji w Skierniewicach (działania cykliczne), zabezpieczenie procesji rezurekcyjnej, stałe posterunki przy przejściach dla pieszych, kontrola zajęcia pasa drogowego, weryfikacja deklaracji społecznych opiekunów kotów, zabezpieczenie happeningu ekologicznego, zabezpieczenie uroczystości pogrzebowych) – 92,

konwój dokumentów, wartości pieniężnych, asysty urzędnikom – 6,

wystawionych wezwań dot. popełnionych wykroczeń –29,

interwencje z monitoringu/fotopułapki – 0,

przekazano spraw do jednostek współdziałających w zakresie funkcjonowania infrastruktury miejskiej (uszkodzone znaki drogowe; awarie oświetlenia ulicznego, zanieczyszczone chodniki i jezdnie; inne) – 9.

Wybrane interwencje w analizowanym okresie:

Niedziela 16 kwietnia:

  1. Praca strażników w niedzielę wielkanocną rozpoczęła się od godziny 530, kiedy to jeden patrol zabezpieczał uroczystość w Kościele Św Jakuba, gdzie odbywała się msza Zmartwychwstania Pana. Strażnicy zapewniali bezpieczeństwo uczestnikom procesji Wielkanocnej, która przechodziła ulicami Floriana i Senatorska.
  2. Praca strażników w tym dniu zakończyła się o godzinie 2100 i należy podkreślić, że nie odnotowano wydarzeń, które by mogły zakłócać naszym mieszkańcom możliwość spokojnego świętowania.

Poniedziałek 17 kwietnia:

  1. W drugi dzień świąt strażnicy rozpoczęli pracę od godziny 900 i pracę mieli zakończyć w tym dniu o godzinie 2100. Około godziny 910 strażnicy odbierają zgłoszenie o braku oznakowania miejsca niebezpiecznego na ul. Koszarowej. Strażnicy po przybyciu na miejsce odnaleźli na jednej z posesji elementy odblaskowe, które wskazywały na niebezpieczeństwo na drodze.
  2. Godzina 1200 mieszkaniec ul. Miedniewickiej zgłasza uciążliwy dźwięk, jaki wydobywa się z jednego z zakładów zlokalizowanych w pobliżu. Strażnicy po przybyciu na miejsce poinformowali o uciążliwości ochronę obiektu, która zobowiązała się poinformować o tym przedstawiciela zakładu. Po godzinie 1300 ponownie skontrolowano ten rejon miasta i ustalono, że uciążliwy dźwięk już się nie wydobywa.
  3. Godzina 1900 zgłoszenie z ul. M. Curie Skłodowskiej, że w rejonie sklepu Żabka biega bezpański pies. Strażnicy po przybyciu na miejsce nie potwierdzili zgłoszenia, jak również skontrolowali cały rejon i psa nie stwierdzono.

Wtorek 18 kwietnia:

  1. Godzina 830 interwencja na ul. Mireckiego, gdzie doszło do zastawienia wyjazdu z posesji przez samochód marki Fiat na sochaczewskich numerach rejestracyjnych. Podczas wykonywania czynności do strażników podszedł młody mężczyzna, który oświadczył, że to jego narzeczona zaparkowała ten pojazd i ona jest sprawcą tego wykroczenia. Mężczyzna ten zobowiązał się powiadomić swoją narzeczoną o konieczności zgłoszenia się jej do siedziby Straży Miejskiej celem złożenia wyjaśnień. Około godziny 1300 do siedziby SM zgłosiła się młoda kobieta, która przyznała się do popełnienia tego wykroczenia za co została pouczona przez strażników.
  2. Wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz strażnicy dwukrotnie musieli pomagać kierowcom w uruchomieniu ich pojazdów. Pierwszy raz około godziny 900 na Iwaszkiewicza jeden kierowców poprosił o pomoc w uruchomieniu swojego samochodu, a drugi kierowca nie mogący uruchomić swojego pojazdu zadzwonił o pomoc do strażników z il. Norwida około godziny 1400.
  3. Godzina 1800 na ul. 1-go Maja strażnicy interweniują w sprawie zaparkowanego Opla na numerach powiatu żyrardowskiego, który zaparkowany został na zieleni. Sprawcą tego wykroczenia okazała się mieszkanka Kamiona, która została ukarana mandatem karnym w wysokości 50 zł.
  4. Godzina 2230 strażnicy otrzymują zgłoszenie o biegającym bezpańskim psie na ul. Sobieskiego przy sklepie YUSK. Po potwierdzeniu tego zgłoszenia powiadomieni zostali pracownicy ZUM, celem odłowienia psa.

Środa 19 kwietnia:

  1. Godzina 730 zgłoszenie o złamanym słupku znaku drogowego D-3 „droga jednokierunkowa, jaki został ustawiony na Pl. Dąbrowskiego na wysokości wiat przeznaczonych do handlu. Strażnicy powiadomili o uszkodzonym znaku pracowników Wydziału Dróg i Komunikacji w UM.
  2. Około godziny 1100 strażnicy interweniują w rejonie szpitala na drogach dojazdowych do SOR, gdzie zaparkowane są samochody nie stosując się do obowiązującego się w tym rejonie zakazu ruchu w obu kierunkach. Trzech z czterech kierowców zostało pouczonych przez strażników, natomiast jeden z nich nie zgłosił się na pozostawione wezwanie, dlatego też najprawdopodobniej sprawa trafi do sądu rejonowego w Skierniewicach.
  3. Około godziny 1330 strażnicy zostali wezwani przez jednego z mieszkańców bloków osiedla przy ul. Mszczonowskiej, który zgłosił zaparkowane 3 samochody na trawniku. Strażnicy wystawili wezwania dla właścicieli tych pojazdów, w celu zgłoszenia się do siedziby SM. Na dzień dzisiejszy tylko jeden sprawca tego wykroczenia zgłosił się na wezwanie, który po złożeniu wyjaśnień został pouczony. Natomiast wobec pozostałych sprawców wykroczenia najprawdopodobniej zadecyduje Sąd.
  4. Godzina 1750 strażnicy potwierdzili zgłoszenie jednego z mieszkańców osiedla Widok, o nieporządku na terenie działki po byłej pijalni piwa u zbiegu ulic 19-lutego i Kpt. Hali. Strażnicy ustalili właściciela działki, któremu dano 7 dni na uporządkowanie terenu. W przypadku nie zastosowania się właściciela do poleceń strażników, zostanie wszczęte postępowanie w sprawie przedmiotowego wykroczenia.
  5. Godzina 1930 strażnicy otrzymują zgłoszenie o spożywaniu alkoholu na tyłach bloku przy ul. Tetmajera. Po przybyciu na miejsce zastali 31-letniego mężczyznę mieszkańca osiedla, który po wylegitymowaniu został pouczony przez strażników o zakazie spożywania alkoholu w tym miejscu. Mężczyzna ten oddalił się z miejsca do swojego mieszkania na ul. 19-go Lutego.

Czwartek 20 kwietnia:

  1. Godzina 1000 kolejny raz w tym tygodniu strażnicy wzywani są na osiedle przy ul. Mszczonowskiej, gdzie przed blokiem nr 47 zaparkowane są dwa samochody na trawniku. Strażnicy wystawili wezwania dla kierujących, z których jeden po złożeniu wyjaśnień został pouczony, a drugi sprawca jest ustalany przez strażników. Chcielibyśmy podkreślić, że bardzo często jesteśmy wzywani na to osiedle, gdzie dochodzi do naruszeń przepisów prawa poprzez właścicieli pojazdów. Obok parkowania na trawnikach, to również mamy do czynienia z zastawianiem innych pojazdów, czy też nie stosowaniem się do obowiązujących ograniczeń w parkowaniu. Oprócz tego, że oczywistym powodem naszych wizyt na tym osiedlu są łamane przepisy prawa, ale należy podkreślić, że nieporozumienia sąsiedzkie są przyczynkiem do takich a nie innych zachowań mieszkańców tego osiedla.
  2. Około godziny 1300 na ul. Długiej dwóch mężczyzn usiłowało spożywać alkohol w postaci piwa. Za ten czyn zostali pouczeni przez strażników o zakazie spożywania alkoholu w tym miejscu.
  3. Około godziny 1430 strażnicy interweniują na ul. Mickiewicza, gdzie dwóch kierowców zaparkowało swoje samochody na całej szerokości chodnika. Wystawiono kierującym wezwania do zgłoszenia się do SM, do dnia dzisiejszego obaj jeszcze się nie zgłosili. W związku z tym zostaje wszczęte postępowanie w sprawie ujawnionych wykroczeń.
  4. Godzina 1630 na ul. Jagiellońska 8, zaparkowane zostały trzy samochody, za znakiem zakaz zatrzymywania się. Strażnicy wystawili wezwania dla sprawców tego wykroczenia, którzy do dnia dzisiejszego jeszcze nie zgłosili się do SM.
  5. Godzina 2230 ochrona jednego z zakładów produkujących styropian na ul, Fabrycznej zgłosiła leżącą sarnę w pobliskim rowie, która została zabita przez jakiś nie ustalony pojazd. Strażnicy wezwali na miejsce dyżurującego pracownika Zakładu Utrzymania Miasta, który zabrał sarnę do utylizacji.

Piątek 21 kwietnia:

  1. W godzinach od 1000 do 1230 jeden z patroli zabezpiecza na płycie rynku happening ekologiczny zorganizowany przez miejscowe szkoły – uwag nie stwierdzono.
  2. Godzina 1315 strażnicy otrzymują zgłoszenie o utrudnienie wjazdu/wyjazdu samochodu z posesji przy ul. Reymonta, które spowodowane zostało przez niewłaściwie zaparkowany samochód marki Renault na skierniewickich numerach. Sprawca tego wykroczenia został pouczony przez strażników.
  3. Godzina 1615 na tyłach boiska do piłki nożnej przy ul. Buczka, jeden z mieszkańców zgłosił zanieczyszczenie terenu. Wstępne ustalenia strażników wskazują, że teren należy do Zakładu Energetyki Cieplnej – sprawa w toku.
  4. Godzina 2115 interwencja na ul. Witta Stwosza, gdzie trzech mężczyzn spożywało alkohol w miejscu zabronionym. Wszyscy zostali pouczeni przez strażników.

Sobota 22 kwietnia:

  1. Od godzin porannych straznicy zabezpieczali teren wokół kościoła Św. Jakuba, gdzie o godzinie 1400 miał się odbyć pogrzeb prof. Zygmunta Jasińskiego. Organizatorzy w obawie o dużą ilość osób mogących brać udział w tej uroczystości poprosili służby porządkowe o zapewnienie przestrzeni do parkowania dla przybyłych gości. Działania te zakończono około godziny 1730, kiedy to zakończono uroczystość złożeniem ciała Pana profesora w grobie na cmentarzu Św. Józefa.
  2. Godzina 1300 strażnicy zostają poinformowani, że w ogrodzeniu budowy, jaka jest prowadzona przy ul. Jagiellońskiej poluzowała się jedna z blach. W obawie o jej zerwanie i możliwość zranienia przechodniów, strażnicy tymczasowo ją zamocowali, a następnie poinformowano inwestora o konieczności jej prawidłowego zamocowania.
  3. Godzina 2130 jeden z mieszkańców ul. Mszczonowskiej zgłasza, że ktoś zaparkował samochód na miejscu, które według zgłaszającego należy do niego ponieważ, jak oświadczył strażnikom wykupił je od właściciela, jakim jest Miasto Skierniewice. Zgłaszający nie był w stanie okazać, żadnego dokumentu, który potwierdziłby, że tern ten został mu sprzedany. Z uwagi na brak udokumentowania, że to zgłaszający jest właścicielem tego terenu odstąpiono od dalszych czynności w sprawie domniemanego wykroczenia. Z uwagi na podejrzenie, że może być to samowola ze strony zgłaszającego strażnicy sprawdzą w Urzędzie Miasta, czy wydana została jakakolwiek zgoda na wyłożenie płyt chodnikowych w pasie drogi – sprawa w toku.

To tylko niektóre z działań, jakie prowadzili w analizowanym okresie Strażnicy Miejscy ze Skierniewic w celu zapewnienia ładu i porządku na terenie miasta.

Uprawnienia strażników

Uprawnienia Strażnik wykonując zadania ma prawo do:udzielania pouczeń, legitymowania ... WIĘCEJ ...

Kierownictwo

KOMENDANTKomendant - Artur GłuszczDo zadań Komendanta Straży należy planowanie ... WIĘCEJ...

Akty Prawne

aktyprawnePodstawowe akty prawne regulujące działalność straży miejskich... WIĘCEJ...

Informacje podstawowe

InfoStraż Miejska w Skierniewicach pracuje codziennie w godzina 7:00 do 23:00... WIĘCEJ ...