Ważniejsze wydarzenia w okresie od 6 do 12 sierpnia 2017 r.

W analizowanym okresie, strażnicy podjęli 292 różnego rodzaju interwencji i działań związanych z zapewnieniem ładu i porządku na terenie naszego miasta, z czego:

wszystkich interwencji podjęto – 71,

skontrolowano budynki użyteczności publicznej – 219 (razy),

kontrola nieruchomości, która zakończyła się sporządzeniem protokółu – 0,

przyjęto zgłoszeń od mieszkańców – 41 w tym dotyczących:

  • zakłócania porządku publicznego i spokoju - 10,
  • zagrożeń w ruchu drogowym – 5,
  • ochrony środowiska i gospodarki odpadami – 7,
  • zagrożeń życia i zdrowia – 2,
  • zagrożeń pożarowych (katastrof) – 0,
  • awarie techniczne – 9,
  • dzikie zwierzęta (bezpańskie psy i inne) – 9.

Interwencje własne – 27,

udzielono pouczeń (środki oddziaływania wychowawczego) – 21,

ukarano mandatami karnymi sprawców wykroczeń – 8/1000 zł.,

skierowano spraw do sądu – 0,

patrole wspólne z policją – 2 (patrol na targowisku miejskim),

zabezpieczenia (otwieranie urzędu miasta, posterunki stałe w urzędzie miasta i urzędzie stanu cywilnego, kontrola miejsc zagrożonych według Krajowej Mapy Zagrożeń przygotowanej przez Komendę Miejską Policji w Skierniewicach (działania cykliczne), asysta Prezydentowi Miasta podczas składania kwiatów, kontrola dodatkowa ładu i porządku nad zalewem Zadębie (piątek-niedziela pomiędzy godzinami 2300 - 200, pomoc w uruchomieniu pojazdu)–45,

konwój dokumentów, wartości pieniężnych, asysty urzędnikom – 4,

wystawionych wezwań dot. popełnionych wykroczeń – 7,

interwencje z monitoringu/fotopułapki – 0,

przekazano spraw do jednostek współdziałających w zakresie funkcjonowania infrastruktury miejskiej (uszkodzone znaki drogowe; awarie oświetlenia ulicznego, zanieczyszczone chodniki i jezdnie; inne) – 11.

Wybrane interwencje w analizowanym okresie:

Więcej…

Kolejnych dwóch strażników w Straży Miejskiej w Skierniewicach

W dniu 11 sierpnia 2017 r. w Ośrodku Szkolenia „GALJAN” w Komornicy koło Legionowa, odbył się egzamin końcowy szkolenia podstawowego dla strażników gminnych/miejskich, które odbyło się w terminie 29.05.2017 r. do 30.06.2017 r. Wśród biorących udział w tym szkoleniu oraz egzaminie, było dwóch naszych aplikantów, którzy po ukończeniu szkolenia podstawowego dla strażników, przystąpili do egzaminu przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Komendanta Stołecznego Policji. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasz pracownik Pan Grzegorz Kotecki został wyróżniony dyplomem za postawę w czasie szkolenia oraz najlepsze oceny uzyskane podczas egzaminu końcowego.

Wyróżnienie Kotecki

Grzegorzowi składamy gratulację, przyłączając się do życzeń całej komisji egzaminacyjnej.

Strażnicy odnaleźli starszego mężczyznę

W dniu wczorajszym tj. 10 sierpnia br. około godziny 1700 do dyżurnego Straży Miejskiej w Skierniewicach zgłosił się mężczyzna, który złożył zawiadomienie o starszym mężczyźnie (wiek ok. 80 lat, wzrost 160 cm , przygarbiony, bez lewego oka ma przy sobie torbę i parasol), który prawdopodobnie zagubił się w mieście. Według. zgłaszającego starszy oświadczył mu, że do miasta przywiózł go syn, ale nie jest w stanie powiedzieć na jakiej ulicy zaparkował pojazd.

Dyżurny SM natychmiast poinformował wszystkie patrole o zgłoszeniu, celem udzielenia pomocy starszemu człowiekowi.

Po kilkunastu minutach jeden z patroli SM opisywanego mężczyznę zlokalizował na parkingu przed Sądem Rejonowym. Po przeprowadzonej rozmowie okazało się, że starszy człowiek (urodzony w 1928 r.) przyjechał sam do Skierniewic samochodem marki VW GOLF o nr rej. WZY……. W związku z tym że mężczyzna wydawał się osłabiony wezwano Pomoc Medyczną w celu przebadania mężczyzny. W tym czasie skontaktowano się z wójtem miejscowości w której zamieszkuje zaginiony mężczyzna, ten jednak nie był chętny do współpracy w celu umożliwienia dotarcia do domu mężczyzny, gdyż jak stwierdził "on ma w swojej gminie 9000 ludzi, a poza tym to jest po pracy".

Przybyli na miejsce ratownicy medyczni przebadali starszego mężczyznę i podali mu kroplówkę wzmacniającą w związku z podejrzeniem odwodnienia organizmu starszego człowieka, który przez dłuższy czas przebywał na słońcu w dużym upale. Pomimo tego że stan mężczyzny wskazywał na to, że jest osłabiony to kategorycznie odmówił ratownikom zabrania go do szpitala, by tam przeprowadzić dalsze badania. Starszy pan stwierdził, że przez całe życie nie brał leków i się nie leczył, to i teraz nie pojedzie do szpitala, tylko zaraz wsiądzie do swojego auta i sam uda się do domu.

W związku z tym, że strażnicy bali się puścić w takim stanie starszego mężczyznę jako kierowcę w drogę, do jego domu zorganizowano transport prywatnym samochodem jednego ze strażników. W związku z tym, że starszy pan mieszka sam (jak oświadczył od lat nie odzywa się z synem, który przyczynił się do utraty oka starszego mężczyzny) na miejscu skontaktowano się z jego sąsiadkom, której przekazano pod opiekę starszego pana. Podczas przekazania zagubionego mężczyznę, sąsiadka poinformowała strażników, że mężczyzna ten wyjechał z domu około godziny 1100, a jak widać powyżej znaleziony został 6 godzin później.

Nie wiadomo co mogło się stać starszemu panu, kiedy na dworze temperatura 350C, gdyby nie czujność jednego z naszych mieszkańców, za co serdecznie dziękujemy.

Jako komendant chciałbym również podziękować strażnikom, którzy odnaleźli zagubionego starszego pana i nie bacząc na nic zawieźli go własnym samochodem do miejsca zamieszkania (a też jak wójt z gminy zaginionego byli już po pracy).

Jest to kolejny przykład, że strażnicy nie przechodzą obok osób, które potrzebują pomocy, a każdy tego typu gest jest zaprzeczeniem stereotypów, jakie przypisane są strażnikom miejskim.

Uprawnienia strażników

Uprawnienia Strażnik wykonując zadania ma prawo do:udzielania pouczeń, legitymowania ... WIĘCEJ ...

Kierownictwo

KOMENDANTKomendant - Artur GłuszczDo zadań Komendanta Straży należy planowanie ... WIĘCEJ...

Akty Prawne

aktyprawnePodstawowe akty prawne regulujące działalność straży miejskich... WIĘCEJ...

Informacje podstawowe

InfoStraż Miejska w Skierniewicach pracuje codziennie w godzina 7:00 do 23:00... WIĘCEJ ...